Jak zorganizować sesję ślubną za granicą? Wywiad z fotografką

Wiele Par Młodych marzy o sesji ślubnej za granicą, a coraz więcej się na nią decyduje. I nic w tym dziwnego, bo zaplanowanie takiej sesji jest coraz łatwiejsze (no, może nie uwzględniając aktualnej pandemii). Dzięki zaangażowaniu fotografów, którzy kompleksowo zajmują się organizacją zagranicznych sesji ślubnych, taki pomysł jest wykonalny. 

Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o sesjach za granicą dzięki rozmowie z fotografką. Ola Nowak, fotografka w Cztery Kadry podzieliła się z nami swoim doświadczeniem i przekazała kilka wskazówek, jak zabrać się do planowania takiej sesji. 

Czas, miejsce i akcja – czyli planowanie zagranicznej sesji 

Ola podkreśliła, że planowanie sesji ślubnej za granicą przypomina planowanie zwykłej podróży, czyli jest wieloetapowe. A za najważniejszy punkt tych przygotowań uznała wybór miejsca i znalezienie biletów. Jednak wybór miejsca nie jest zwykle taki oczywisty i wtedy z pomocą wkracza fotograf. Zapytaliśmy więc Olę, czy często pomaga parom w wyborze miejsca na sesję. 

Aleksandra Nowak, Cztery Kadry: Oczywiście! 90% przypadków to moje wybory, jeżeli chodzi o miejsce na sesję ślubną. Całe szczęście, mogę Parę poznać wcześniej i znaleźć dla nich piękne miejsce. Rozmawiamy o tym, w jakim klimacie by się widzieli. Co lubią, a czego woleliby uniknąć. Nie każda Para odnajdzie się nad zatłoczonym jeziorem Como.

Agnieszka Wieczorek: A czy wybory Par padają na miejsca, które są już dla nich znajome? Czy może wspólnie odkrywacie teren? 

To zależy. Często Pary szukają inspiracji w internecie i trafiają na daną lokalizację. Jednak zdarza mi się zbić ich z tego tropu, z uwagi na natężenie turystów czy klimat miejsca. Ponadto, zdarzyło mi się być po raz pierwszy w miejscu, w którym Para Młoda się zakochała i zamarzyła o tym, by tu powrócić na sesję ślubną. Takim sposobem byłam we Włoszech i w Norwegii.

Jakie są zatem najpopularniejsze kierunki, w które udają się Pary na sesje ślubne za granicą?

Myślę, że Włochy. Chociaż był też trend na skandynawskie klimaty lub samą Islandię – zorza, ciepłe źródła i wodospady (tak, ciągle marzę, żeby zrobić tam sesję plenerową). To jednak Włochy mają wiele świetnych miejsc na realizację sesji ślubnej – niesamowicie klimatyczne miasteczka z cudowną architekturą, dostęp do morza czy góry.  Ale nie zawsze jest to sesja ślubna. Zdarza mi się latać także na sesje narzeczeńskie do Par, które mieszkają za granicą 

Jaka pora roku na sesję zagraniczną jest najlepsza?

Kiedy wybraliście już miejsce Waszej sesji, pozostaje Wam bardziej szczegółowe planowanie. Nasza fotografka podkreśla, że szczególną uwagę trzeba zwrócić na porę roku, zwłaszcza w krajach egzotycznych. No i należy wybrać przybliżoną datę. Kiedy zatem najlepiej zorganizować sesję ślubną za granicą? Według Oli:

Najlepiej kilka miesięcy przed ślubem ustalić, czy sesja ma się odbyć zaraz po ślubie czy na przykład pół roku później. Najlepiej trafiać na czas poza sezonem. W tym czasie w turystycznych miejscach jest mniej odwiedzających. Ponadto, w egzotycznych lokalizacjach, pogoda jest znacznie przyjemniejsza. 

A na co się przygotować już podczas samej sesji ślubnej?

Na świetnie spędzony czas! Ponadto, dużo chodzenia, a co za tym idzie, dobrze zabrać wygodniejsze buty na zmianę 🙂 Poza tym, sesja plenerowa za granicą nie musi być zrealizowana w sukni ślubnej i garniturze z dnia ślubu. Mogą to być inne, równie eleganckie stroje, jednak bardziej casualowe. 

Zazwyczaj to ja przygotowuję plan podróży. Wiedząc, na ile dni polecimy, precyzuję, które dni chciałabym poświęcić na sesję ślubną. Dodatkowo Młodzi powinni się przygotować na nowe doświadczenie związane z odkrywaniem nowych miejsc i zabrać ze sobą dobry humor!

Zagraniczna przygoda czy stresujące wydarzenie? 

Dla wielu Par sesja ślubna jest bardzo stresująca, dlatego zorganizowanie jej za granicą może być swego rodzaju remedium na ten stres. W końcu będzie czekać na Was wiele atrakcji i nowych doświadczeń, a sama sesja będzie tylko dodatkiem, co podkreśla Ola: 

Sesja ślubna za granicą traktowana jest jako sposób na spędzenie wolnego czasu, bez nadęcia i sztuczności. Para, mimo tego, że jest w stroju ślubnym, wpasowuje się w klimat sesji, stanowi piękne dopełnienie otoczenia. To przygoda, gdzie sesja to jeden z punktów programu. 

A jak czuć się swobodnie podczas sesji z fotografem?

To już rola fotografa. Według mnie najlepszą metodą jest po prostu rozmowa. Gdy się poznajemy wzajemnie, Para nabiera zaufania do mnie jako osoby, tak jakbyśmy się zaprzyjaźniali – wtedy wszystko przychodzi łatwiej. Poza tym, wyjątkowy w sesji zagranicznej jest fakt, że wszystko jest nowe. Zachwycamy się tym wzajemnie; Para bardziej poruszona jest otoczeniem i często całkowicie zapomina, że to ich sesja ślubna. Wtedy po prostu się dobrze bawimy 🙂

Skoro zagraniczna sesja ma być przede wszystkim przygodą, to czy zwykle Pary łączą swoją zagraniczną podróż poślubną z sesją? 

Tak, zdarzyło mi się być z Parą zarówno podczas całego pobytu, jak i tylko podczas kilku dni ich wyjazdu podróży poślubnej. Jednak najczęściej jest to zupełnie odrębny, kilkudniowy wyjazd, sfokusowany na sesję plenerową. Warto też wspomnieć, że podczas wyjazdu poświęcamy jeden wieczór lub poranek na sesję. Często planujemy to na miejscu, znając już zastane warunki oraz zważając na pogodę, tak by klimat dnia wpasował się w całość wyjazdu.

Przygody podczas zagranicznych sesji ślubnych – czyli wspomnienia fotografki 

Zagraniczne sesje ślubne są naprawdę bardzo ekscytujące i zdecydowanie różnią się od plenerów w Polsce. Zapytaliśmy więc Olę o jej wspomnienia związane z sesjami za granicą.

Jaka była Twoja najbardziej wyjątkowa sesja ślubna za granicą?

Było ich wiele! Bo to wyjazdy z cudownymi ludźmi, którzy dostarczyli mi wiele dobrej energii. Jednak wyróżniłabym tu sesję ślubną na Seszelach. Wyspy na Oceanie Indyjskim były osobistym spełnieniem marzeń, a realizacja tam sesji ślubnej to doświadczenie, które zostanie ze mną do końca życia.

Czy spotkały Cię jakieś niespodziewane sytuacje podczas takich sesji?

Z takich mniej przyjemnych, niestety okradli nas w Rzymie. Złodzieje włamali się do samochodu i zabrali dwie walizki, w tym jedną z suknią ślubną i garniturem. Pech chciał, że odbyło się to na kilka godzin przed sesją… 

A jaka sesja była najbardziej wymagająca? Na przykład ze względu na ekstremalne warunki czy pogodę.

Myślę, że najbardziej wymagające były te, podczas których walczyliśmy z zimnem i wiatrem. Pamiętam, jak realizowałam sesję pod Oslo pod koniec października. Tamtejszy mroźny klimat, mżawka i wiatr nie chciały z nami współpracować. Byłam przekonana, że Pani Młoda będzie chorowała po sesji. Na szczęście tak się nie stało i Młodzi byli zachwyceni efektem! Dla kontrastu, wymagająca była też sesja na Seszelach zaraz po wschodzie słońca, gdzie temperatura osiągała ok. 30 stopni, a wilgotność powietrza wynosiła ponad 80%.

Dziękujemy za rozmowę, Olu i życzymy spełnienia fotograficznych marzeń, zwłaszcza o sesji na Islandii! 

Dziękuję! 

Jak widzicie, zagraniczne sesje ślubne to naprawdę niepowtarzalne przygody i myślę, że po wspomnieniach Oli, fotografki w Cztery Kadry, wiele i wielu z Was zastanowi się nad organizacją sesji za granicą. Czekamy na odmrożenie i gorące lato!

Zobacz także: 

Zdjęcia: Cztery Kadry 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *