Jak usadzić Gości i wykonawców na weselu?

Stoły weselne

Usadzenie Gości na weselu zawsze sprawiało dużo problemów. Z pewnością panująca (i bardzo fajna, i gustowna!) moda na okrągłe stoły nie ułatwia tego trudnego zadania. W tym artykule chcemy nie tylko odpowiedzieć na pytanie, jak usadzić Gości na weselu, ale także – jak usadzić wykonawców. Ich położenie jest bowiem bardzo istotne dla wygody i swobody pracy, a w konsekwencji – dla jakości usługi, którą dla Was świadczą. Zacznijmy zatem nietradycyjnie od nich.

Toast przy okrągłym stole weselnym
fot. Bogaczyki.pl

Wykonawcy weselni – usadzenie

Jeśli jest taka możliwość, nie umieszczajcie wykonawców w innej sali niż ta, w której przebywają Goście. To trudna sytuacja zwłaszcza dla DJ-a, fotografa i filmowca. Dla DJ-a – bo nie może wyczuć aktualnych nastrojów, nawiązać kontaktu, reagować na spontaniczne „ruszenia” Gości i nakręcać ich do dalszej zabawy. Dla fotografa i operatora – bo nie będą mogli tych spontanicznych ruszeń uchwycić.

Jak usadzić Gości na weselu – kilka wskazówek na początek

  1. Po pierwsze – Wy, jako Para Młoda, nie siadajcie sami. Umieszczenie Was przy osobnym stole odizoluje Was i sprawi, że tak naprawdę nie będziecie mieli z kim porozmawiać.
  2. A jak rozsadzić Gości na weselu, jeśli nie do końca za sobą przepadają? Jeśli macie w rodzinie skonfliktowane osoby, możecie usadzić je tyłem do siebie. Dzięki temu nie będą miały one nawet kontaktu wzrokowego, a prawdopodobieństwo spięć spadnie.
  3. A jak usadzić Gości na weselu międzynarodowym? Podział na kraje/języki będzie bezpieczny, ale jeśli np. macie w swojej rodzinie odważne, młode i otwarte osoby posługujące się angielskim – nie ma przeszkód, żeby zarezerwować dla nich miejsca obok rówieśników z Wielkiej Brytanii czy USA.

Usadzenie Gości weselnych – rodzina a przyjaciele

Mieszać czy nie mieszać? Naszym zdaniem nie ma co się bać sadzać obok siebie młodszych członków rodziny i Waszych przyjaciół w podobnym wieku – istnieje duża szansa, że np. para znajomych Pana Młodego fajnie dogada się z nastoletnim kuzynostwem Panny Młodej. Takie usadzenie Gości weselnych pozwoli nawiązać nowe znajomości i ciekawe rozmowy.

Okrągły stół weselny
fot. Tomasz Tołłoczko

Usadzenie starszych Gości weselnych

Zdecydowanie nie należy sadzać osób starszych tyłem do Młodej Pary. Nie będzie dla nich wygodnym ciągłe obracanie się, a to zazwyczaj osoby bardzo zainteresowane wszystkim, co robicie – bo jesteście ich synem, córką, wnukiem, wnuczką. Zadbajcie zatem o to, aby usadzenie Gości weselnych w starszym wieku było dla nich komfortowe i mieli oni na Was dobry widok – najlepiej zatem znaleźć dla nich miejsca niezbyt daleko.

Ale uwaga! Uważajcie na miejsca blisko drzwi i klimatyzacji – starsze osoby mogą narzekać w takim wypadku na przewiewy.

Przemowa weselna
fot. Tomasz Tołłoczko

Jak usadzić gości weselnych przy okrągłych stołach?

Jeśli decydujemy się okrągłe stoły, najlepiej wybrać na tyle duże, żeby można było usadzić przy nich co najmniej dziesięciu Gości. Jeśli stoły będą mniejsze, a któryś z przypisanych do niego Gości albo – co gorsza – cała rodzina nie przyjdzie na wesele, istnieje obawa, że pozostałe przy stole osoby będą czuły się osamotnione i nie będą miały towarzyszy do rozmów.

Jeżeli zastanawiacie się, jak usadzić Gości weselnych przy okrągłych stołach, warto w tym przypadku pamiętać, że z jednej strony takie rozwiązanie bardzo sprzyja rozmowie i bliższemu kontaktowi (więcej Gości siedzi tu twarzami do siebie, tworzy się bardziej „zamknięte” towarzystwo), a z drugiej strony sprawia, że Goście są bardziej „skazani” na siebie. Dlatego tutaj lepiej nie łączyć rodzin lub rodzin z przyjaciółmi, chyba że jesteśmy absolutnie pewni, że Goście się lubią lub są do siebie w jakiś sposób podobni.

Toast przy stole weselnym
fot. Bogaczyki.pl

Rozważając, jak usadzić Gości na weselu, ważne jest, aby pamiętać o dobrym oznakowaniu miejsc. Tableau (tablica z usadzeniem Gości) powinno znajdować się w widocznym miejscu. Lepiej nie decydować się tutaj na typowo ślubne, pochyłe, zawiłe i mało czytelne fonty – zwłaszcza jeśli w towarzystwie macie sporo osób starszych. Prostsza czcionka ułatwi znalezienie swojego miejsca przy stole.

Praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się zwłaszcza przy dużych weselach, jest też stworzenie listy alfabetycznej ze wszystkimi Gośćmi, gdzie do każdego nazwiska przypisany jest numer stolika.

Do dzieła!

Zdjęcie główne: Bogaczyki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *