Ślub cywilny w plenerze – o czym warto wiedzieć?

ślub cywilny w plenerze

Zawarcie związku małżeńskiego w pięknej oprawie – oto, jak swój ślub wyobrażają sobie zakochani. Piękny dworek czy też leśna polana to wymarzona sceneria na tę wyjątkową okazję. Takie miejsca mają niepowtarzalne walory i szczególną atmosferę, o którą trudno w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wypowiedzenie przełomowego „tak” w przestrzeni uznawanej przez Młodą Parę za wyjątkową to także okazja do podkreślenia charakteru relacji i uczczenia więzi łączącej zakochanych w niekonwencjonalny sposób. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ślub cywilny w plenerze wiąże się z pewnymi dodatkowymi przygotowaniami oraz kosztami.

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze – dokumenty

ślub cywilny w plenerze

Organizacja ceremonii ślubnej poza Urzędem Stanu Cywilnego stała się o wiele łatwiejsza od 2015 roku, kiedy wprowadzono nowelizację ustawy. Obecnie, aby zawrzeć związek małżeński w plenerze, należy wybrać bezpieczne oraz gwarantujące zachowanie należytej powagi miejsce uroczystości. Następnie udajemy się do USC, aby złożyć podanie o ślub cywilny w plenerze. Wzór tego dokumentu można łatwo znaleźć w Internecie. Wniosek musi zostać zaaprobowany przez kierownika USC – wówczas uroczystość w wymarzonej lokalizacji może dojść do skutku. Wiele osób zastanawia się też, ile kosztuje ślub cywilny w plenerze. W tej kwestii trzeba liczyć się z kosztami rzędu 1000 zł.

ślub cywilny poza urzędem

Kiedy najlepiej zawrzeć ślub cywilny w plenerze?

Według ustawy czas oczekiwania na zawarcie ślubu cywilnego to miesiąc od daty złożenia dokumentów. Jeżeli narzeczonym zależy na konkretnym terminie, złożenie dokumentów na czas jest kwestią kluczową. Wystąpienie szczególnych okoliczności może być przesłanką do skrócenia czasu oczekiwania – wówczas należy złożyć odpowiedni wniosek w USC, który rozpatrywany jest niezwłocznie. Do ważnych względów należą między innymi ciąża, choroba jednego z narzeczonych czy członka rodziny bądź nagły wyjazd za granicę. Wybierając datę ślubu, warto pamiętać o sprawdzeniu, jaki będzie to dzień tygodnia. Jeżeli chodzi o ceremonię w dni powszednie, jest ona jak najbardziej możliwa – najczęściej w godzinach pracy urzędu. Tylko, że to chyba Wam nie za bardzo na rękę, prawda?

Problem pojawia się, kiedy narzeczeni pragną pobrać się w weekend. Ślub cywilny w sobotę w wielu urzędach odbyć się może tylko w wybrane soboty – na przykład w pierwszą w miesiącu. Z kolei ślub cywilny w niedzielę raczej nie będzie możliwy – urzędnicy wówczas nie pracują.

ślub cywilny poza USC

Ślub cywilny w plenerze – nie czekaj z przygotowaniami do ostatniej chwili!

Zważywszy na to, jak wiele jest istotnych zagadnień formalnych, którymi trzeba się zająć przed plenerowym ślubem cywilnym, warto za jego organizację zabrać się jak najszybciej. Po złożeniu dokumentów można zabrać się za planowanie tego bardziej ekscytującego aspektu uroczystości – dekoracji oraz kwiatów. Poza formalnościami uwagi narzeczonych wymaga przecież również oprawa całej ceremonii, czyli także nagłośnienie, muzyka, zapewnienie krzeseł… Ślub cywilny w plenerze to wyzwanie, ale i dla wielu Par spełnienie marzeń – nic więc dziwnego, że z roku na rok staje się on coraz bardziej popularny.

Zdjęcia: Wójtowicz Foto

ślub cywilny w plenerze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *