Ślub kościelny a ślub cywilny: czym się różnią, jakie są ich koszty?

ślub

Ślub cywilny i kościelny różnią się m.in. czasem oczekiwania i wysokością opłat, które należy uiścić przed ceremonią. Warto również pamiętać, że w niektórych przypadkach związek małżeński zawarty w kościele nie będzie posiadał mocy prawnej. Co wybrać – ślub kościelny czy cywilny? Podpowiadamy.

Ślub cywilny czy kościelny?

Rozważając tę kwestię, przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wymiar duchowy ceremonii jest dla nas istotny. Kolejną kwestią są finanse i czas oczekiwania na ślub. W przypadku uroczystości organizowanej w kościele, para młoda musi uzbroić się w cierpliwość, a także uiścić dosyć wysokie opłaty. Zawarcie małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego możliwe jest już po miesiącu od dopełnienia wszelkich formalności, a opłaty nie przekraczają stu złotych.

Na temat ślubów wymienisz poglądy na forum: https://www.gowork.pl/forum/koronawirus/slub-i-wesele-2021. Sprawdź, czym jeszcze różni się ceremonia kościelna i od ślubu świeckiego i którą lepiej wybrać.

Ślub cywilny – na czym polega i ile trzeba czekać?

Ślub cywilny to prawne usankcjonowanie związku małżeńskiego. Decydują się na niego zarówno osoby niewierzące, jak i wierzące, które chcą nadać swojemu małżeństwu wymiar prawny. Oczekiwanie na ślub cywilny zazwyczaj jest krótsze niż na ślub kościelny. Narzeczeni mogą wziąć go już w ciągu miesiąca od złożenia oświadczenia, w którym zapewniają, że nie widzą przeciwwskazań do tego, by małżeństwo zostało zawarte. Sama uroczystość trwa od 15 do 30 minut.

Koszty ślubu cywilnego

Ślub cywilny z zasady wiąże się z mniejszymi kosztami niż ślub kościelny. Jeśli przyszli małżonkowie chcą dopełnić formalności na miejscu, wystarczy, że uiszczą opłatę skarbową, która wynosi 84 złote. Organizując ceremonię poza urzędem stanu cywilnego, np. w plenerze para musi dodatkowo pokryć koszty administracyjne wynoszące około 1000 złotych. W sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków przebywa w szpitalu lub więzieniu, opłata skarbowa nie jest pobierana. Osoby w ciężkiej sytuacji finansowej, które wahają się między ślubem cywilnym a kościelnym, powinny skorzystać z możliwości zawarcia małżeństwa w urzędzie.

Ślub kościelny – czy ma wymiar prawny?

O ile ślub cywilny bez kościelnego nie jest rzadkim przypadkiem, o tyle odwrotna sytuacja zdarza się sporadycznie. Z punktu widzenia przepisów, sam ślub kościelny nie ma w Polsce mocy prawnej. Oznacza to, że jego zawarcie nie umożliwi parze młodej dziedziczenia w pierwszej kolejności, posiadania wspólnoty majątkowej, czy otrzymywania informacji o stanie zdrowia współmałżonka przebywającego w szpitalu i decydowania o jego leczeniu. Zawarcie małżeństwa kościelnego bez skutków cywilnych jest możliwe za zgodą ordynariusza kurii diecezjalnej. Para musi jednak przedstawić powód, który nimi kieruje. Najczęstszym jest chęć zachowania rozdzielności majątkowej bez konieczności dokonywania dodatkowych czynności formalnych, na przykład zawarcia intercyzy.

Z uwagi na to, że małżonkowie po zawarciu samego ślubu kościelnego w świetle prawa są dla siebie obcymi ludźmi, zdecydowana większość osób wybiera ślub konkordatowy. Jest to ceremonia wyznaniowa połączona z aktem prawnym, która istnieje od 1998 roku. Wcześniej para musiała zawierać dwa śluby – jeden w kościele, a drugi  w  urzędzie stanu cywilnego.

Ile kosztuje ślub kościelny?

Samo poprowadzenie ślubu przez duchownego może wynosić od 500 do nawet 1,5 tys. złotych. Do tego dochodzą koszty takie jak nauki przedmałżeńskie, organista, zapowiedzi, kościelny, sprzątanie po ceremonii oraz opłata do urzędu stanu cywilnego. Łącznie para młoda będzie musiała zapłacić minimalnie 800-900 zł, a maksymalnie – nawet 3 tysiące złotych i więcej. Zdarza się jednak, że osoby w ciężkiej sytuacji finansowej nie muszą rezygnować ze ślubu kościelnego. Jeśli chcą one zawrzeć małżeństwo w duchu chrześcijańskim, ale nie stać ich na pokrycie wszystkich kosztów, mogą liczyć na wyrozumiałość duchownego. Niektórzy kapłani w drodze wyjątku udzielają bezpłatnych ślubów, o ile para nie zamierza organizować wesela.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *