Wesele zero waste – mamy na nie sposób!

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że coraz więcej osób decyduje się na życie w duchu zero waste lub chociażby less waste. Taki trend bardzo nas cieszy i chcemy wspierać go ze wszystkich sił, ale wiemy też, że bycie zero waste w tym jednym, jedynym, wyjątkowym dniu, może być dla Was niewyobrażalne, niewykonalne, po prostu niemożliwe! A jednak my mamy na to sposób. Wesele zero waste może się udać i Wam!

Wesele zero waste – od czego zacząć?

Wiemy, że wybór płóciennej torby na zakupach czy używanie wielorazowych kubków to już dla Was chleb powszedni. Minimalizujecie ilość generowanych przez Was odpadów do absolutnego minimum. Dbacie, żeby żywność, którą jecie była pozyskiwana najmniejszym kosztem dla środowiska. Wybieracie second handy zamiast sieciówek. Ale zupełnie nie wyobrażacie sobie, jak zorganizować wesele zero waste? Bo to przecież jeden dzień, a lista niezbędnych zakupów, dekoracji i przedmiotów cały czas rośnie! Co do tej listy – przyjrzyjmy się jej uważnie!

Wesele zero waste – pomyśl, czego naprawdę potrzebujesz

W trakcie przedweselnych przygotowań wszystko wydaje się być absolutnie konieczne. Przeglądając oferty gadżetów, akcesoriów i usługodawców ślubnych, można naprawdę popłynąć, ale możecie to powstrzymać! Zacznijcie już od samych targów ślubnych – nie zbierajcie tony ulotek i folderów. Zamiast tego zapiszcie sobie nazwę usługodawcy, zaobserwujcie go na Facebooku czy Instagramie, zostawcie mu swojego maila, by wysłał Wam swoją ofertę – proste kroki! Chociaż coraz częściej obserwujemy, że wystawiający się na targach sami już minimalizują odpady i decydują się na inną formę promocji.

Skreślcie z listy zakupów sto lampionów z plastiku, których już nigdy nie użyjecie. Wasze wesele zero waste wcale nie musi być o nie uboższe – jest w końcu wiele firm z dekoracjami, które oferują wynajem przeróżnych akcesoriów – od zastawy, po świeczniki, wazony i czego tylko zapragniecie. Tym samym zniwelujecie już wiele zakupów, które planowaliście i będziecie dążyć do tego, by Wasze wesele zero waste stało się rzeczywistością!

ZOBACZ NASZE OFERTY W KATEGORII: DEKORACJE, gdzie znajdziecie oferty wynajmu akcesoriów

A co z suknią? Czyli second hand a wesele zero waste

Oto jest pytanie! Wiele Pań decyduje się na szycie swojej wymarzonej sukni, którą użyją tylko tego jednego dnia. Wiemy, że musi być ona wyjątkowa i każdej z Was zależy na tym, by czuć się w niej perfekcyjnie. Warto jednak rozważyć inne opcje niż szycie czy zakup nowej sukni na te kilkanaście godzin.

  • Suknia z grupy ślubnej na wesele zero waste

Na Facebooku istnieje wiele grup o tematyce ślubnej. Pojawiają się tam często ogłoszenia z ofertami używanych sukien ślubnych, może akurat coś wpadnie Wam w oko i zdecydujecie się dać jakiejś sukni drugie życie?

  • Targi Używanych Sukien Ślubnych w duchu less waste

W lutym odbyły się pierwsze targi używanych sukien ślubnych. To świetna inicjatywa, która w sam raz wpisuje się w Wasze wesele zero waste. Na takich targach oszczędzicie nie tylko pieniądze, ale i czas, bo dostępnych jest wiele sukien, które do woli możecie przymierzać. Dodatkowym atutem są też konsultacje z krawcową, która wskaże ewentualne konieczności poprawek. Te targi z pewnością doczekają się kolejnych edycji, więc bądźcie czujne!

  • Uszyj, ale korzystaj!

Jeśli zależy Wam jednak na sukni szytej specjalnie dla Was, warto zadbać o to, byście mogły ją używać nie tylko tego wyjątkowego dnia. Może zdecydujecie się na wariant dwuczęściowy – wtedy może chociaż top wykorzystacie w innych stylizacjach.

Zobacz nasze oferty w kategorii: suknie ślubne

Wesele zero waste – jak je ugryźć?

Pamiętajcie, że filozofia zero waste zakłada też dbałość o niemarnowanie jedzenia. A to przecież tak częsty problem po wielu imprezach! Aby temu zapobiec, możecie zrezygnować z potraw serwowanych na półmiskach, na rzecz dań do wyboru dla Gości, które otrzymają już na talerzach. Wtedy nie musicie zakładać wielkiego zapasu w ilości jedzenia! A po samym przyjęciu podzielcie się daniami, które zostały z Gośćmi lub zawieźcie je do pobliskiej jadłodajni.

Wesele zero waste – podsumowanie

Sami widzicie, że istnieje wiele prostych sposobów, by chociaż ograniczyć ilość wygenerowanych odpadów w dniu ślubu i wesela, a przy okazji co nieco zaoszczędzić! Nie porzucajcie swoich szczytnych idei tylko dlatego, że ślub bierze się raz! Zorganizujcie swoje wesele zero waste w zgodzie ze sobą i z naturą!

Tego z całego serca Wam życzymy!

Zobacz także:

Zdjęcia: ASK HER

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *