Wesele międzynarodowe – jak je zorganizować?

ślub międzynarodowy

Dwie narodowości, dwa języki, dwie kultury, dwa różne podejścia do świętowania ślubu. Wy rozumiecie się nawet bez słów, ale czy tak samo będzie z Waszymi rodzinami? Młode Pary mogą mieć obawy związane z organizacją przedsięwzięcia, jakim jest wesele międzynarodowe w Polsce. Co zatem zrobić, żeby Goście dobrze się zasymilowali, a wydarzenie nie przekształciło się… w trzęsienie ziemi?

Wesele po angielsku – wykonawcy

DJ na weselu
fot. Bogaczyki.pl

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że najwięcej wesel międzynarodowych w Polsce to śluby polsko-brytyjskie, polsko-niemieckie, w dalszej kolejności polsko-amerykańskie. Dominuje tu zatem język angielski. Aby Wielki Dzień był udany i angażujący dla obu stron rodziny, warto zadbać o wykonawców, którzy posługują się tym językiem – przede wszystkim jeśli chodzi o DJ-a, wodzireja czy zespół. Nie tylko będzie Wam łatwiej wspólnie dogadać szczegóły, ale w ten sposób muzycy będą mogli wchodzić też w interakcję z Gośćmi – wtedy Wasze wesele po angielsku będzie udane i nikt z niego nie wyjdzie… po angielsku 🙂

Warto porozmawiać w obcym języku z usługodawcą, żeby sprawdzić jego umiejętności. Nie będzie to trudne, jeśli spotkacie się z nim oboje – wtedy rozmowa po angielsku (lub w innym obcym języku) będzie nieunikniona.

Jaką wybrać muzykę na wesele międzynarodowe?

wesele międzynarodowe
fot. Bogaczyki.pl

Dla obcokrajowców disco polo może być zbyt egzotyczne. Oczywiście w każdej polskiej rodzinie znajdą się osoby, które nie wyobrażają sobie bez niego wesela. Jednak sukces przyjęć weselnych prowadzonych w oparciu o światowe przeboje i tzw. „hity z lat młodości rodziców” w ostatnich latach pokazuje, że jest też inna droga. I ona będzie idealna na wesele międzynarodowe.

To, że nie będzie disco polo, to nie tragedia. Zagraniczni goście lepiej będą się bawić przy anglojęzycznych hitach, a polskie towarzystwo tez przecież zatańczy przy Michaelu Jacksonie, Seanie Paulu czy Black Eyed Peas. A pewnie nawet i zna słowa!

Doskonałych DJ-ów, którzy pomogą Wam zadbać o dobór muzyki znajdziecie tu, a zespoły – tutaj.

Wesele międzynarodowe – przemowy

przemowy weselne
fot. Tomasz Tołłoczko

Jesteśmy niezbyt wylewnym narodem i przemowy weselne na ślubach polsko-brytyjskich oraz polsko-amerykańskich są czasem dla nas nie do przeskoczenia. Ale dlaczego tak się dzieje? Czy to nie fajne, że Świadek Pana Młodego może opowiedzieć nam o nim trochę kompromitujących historii? 🙂 Wydaje mi się, że głównym problemem jest tutaj bariera językowa. Dlatego warto zadbać o dobre tłumaczenie przemów.

Wskazówka: Możecie zdecydować się na pomoc tłumacza podczas wesela lub przygotowanie dla Gości wydruków z tłumaczeniami (wtedy poproście o to, żeby teksty przemów zostały do Was dostarczone wcześniej). Wykorzystanie wydruków pozwoli każdemu z Gości śledzić tekst przemowy na bieżąco.

Warto nastawić też polskich Gości na to, co będzie inne ze strony zagranicznej i dać im do zrozumienia, że słowa Świadka czy rodziców Pana Młodego są dla Was ważne – bo będą to historie z dzieciństwa, anegdoty, czułe słowa o Was czy życzenia. A na szalone densy będzie przecież jeszcze cała noc!

Może warto nauczyć się pewnej otwartości i swobody Brytyjczyków/Amerykanów w publicznym przemawianiu i pokusić się o stworzenie naprawdę dobrej, zabawnej przemowy na ślub córki, syna czy brata?

Ślub międzynarodowy – formalności i problemy z nimi związane. Co zrobić?

ślub międzynarodowy kościelny
fot. Bogaczyki.pl

Mimo Waszych szczerych chęci, czasem formalności, którymi obwarowany jest ślub z cudzoziemcem, bywają niewykonalne. W ostatniej chwili okazuje się, że jakieś dokumenty z ambasady nie dotrą na czas albo ksiądz wycofuje się okrakiem z Waszych ustaleń dotyczących polsko-austriackiego ślubu? Co wtedy zrobić?

Deską ratunku może być dla Was ślub humanistyczny. To forma ceremonii, która nie posiada w Polsce jeszcze mocy prawnej, dużo bardziej elastyczna niż tradycyjne uroczystości cywilne i kościelne. Wy będziecie mogli ślubować sobie swoimi słowami, a Goście będą mogli doświadczyć wzruszającego, osobistego, dwujęzycznego ślubu międzynarodowego. A formalności możecie przecież dopełnić w dowolnym momencie, nawet po weselu.

Wesele międzynarodowe – jak wyjaśnić Gościom polskie tradycje?

Zagraniczni Goście mogą czuć się zagubieni w gąszczu polskich tradycji. Dlatego warto o nich zadbać – tak aby mogli bardziej zaangażować się w wesele, a przy okazji poznać nową kulturę.

Dobrym rozwiązaniem są przewodniki z wyjaśnieniami polskich tradycji rozdawane już w momencie ceremonii. Możecie w nich opisać, co oznacza powitanie chlebem i solą, przyśpiewki „Sto lat” czy „Gorzka wódka…”, których można się spodziewać w trakcie wesela. Dla zagranicznych Gości będzie to ciekawy, miły akcent, poza tym na pewno będą Wam wdzięczni, że zadaliście sobie trud wyjaśnienia im przebiegu Wielkiego Dnia w polskiej wersji.

A jak wyglądał Wasz ślub międzynarodowy? Podzielcie się wskazówkami przydatnymi dla Par, które takie przedsięwzięcie mają dopiero przed sobą – w komentarzach!

para międzynarodowa
fot. Bogaczyki.pl

Zdjęcie główne: Bogaczyki.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *