Tekst przemówienia ojca pana młodego

Toast wygłaszany podczas przyjęcia weselnego to znakomita okazja do powitania gości i złożenia życzeń udanej zabawy. Jego treść różni się zazwyczaj przede wszystkim w zależności od osoby zabierającej głos. Przemowy weselne rodziców zawierają z reguły wspomnienia z czasów dzieciństwa młodej pary, jest to również moment oficjalnego przyjęcia nowej osoby w poczet członków rodziny. Toast to nieodzowny element ceremonii weselnej – a żeby został dobrze przyjęty przez gości, należy go uprzednio dobrze przygotować. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą tacie ułożyć tekst przemówienia ojca pana młodego.

Co powinien zawierać tekst przemówienia ojca pana młodego?

Biorąc pod uwagę, że mężczyźni zazwyczaj nie grzeszą wylewnością, napisanie toastu, który poruszy gości, może stanowić niemałe wyzwanie dla ojca pana młodego. Na szczęście istnieją proste sposoby, by stworzyć tekst przekazujący emocje towarzyszące temu wydarzeniu. Udane przemowy weselne rodziców składają się ze standardowych elementów, które tworzą spójną, zwięzłą całość, zapewniając pozytywne wrażenie. Są to:

  • przywitanie zebranych
  • powitanie synowej w rodzinie
  • życiowe przesłanie, kilka ogólnych słów bądź żart o małżeństwie
  • toast za młodą parę

Pierwszy punkt to oficjalna część, której nie może zabraknąć. Warto zwrócić szczególną uwagę na mamę pana młodego i rodziców panny młodej oraz oczywiście samych nowożeńców. W przemowie weselnej można przytoczyć anegdotę z dorastania syna bądź zabawne wspomnienie, a także wyrazić dumę z tego, na jakiego wyrósł mężczyznę. Należy absolutnie wystrzegać się przywoływania nieprzyjemnych wspomnień bądź słów, które mogłyby kogoś urazić. Zachowanie taktu to podstawa.

Powitanie synowej w rodzinie to bardzo istotny element i ojciec pana młodego może wówczas wspomnieć, dlaczego jest szczęśliwy, że taka kobieta znalazła się u boku jego syna. Trzecia część stanowi ogromne pole do popisu – można tutaj pójść w patetyczną stronę, dając radę dotyczącą małżeństwa, bądź potraktować sprawę z humorem. Na końcu prosimy wszystkich o powstanie i wznosimy toast za młodą parę, życząc jej wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Wszystkie elementy przemówienia można oczywiście modyfikować zgodnie z charakterem osoby wygłaszającej przemowę, a także klimatem całej ceremonii czy upodobaniami młodej pary.

Przemowy weselne rodziców – ogólne zasady

Rodzice mają często wątpliwości, jak wygłosić przemówienie. Toast weselny wznosi się na stojąco. Osoba przemawiająca powinna oczywiście być trzeźwa oraz mówić wyraźnie, pewnie i składnie. Treść warto dobrze sobie wcześniej przećwiczyć, co oszczędzi niefortunnych potknięć czy zająknień. Ważne, aby tekst przemówienia ojca pana młodego nie był za długi, by goście się nie zanudzili. Obszerne życzenia pozostawmy na rozmowę „sam na sam” z młodą parą.

Zdjęcia: Tomasz Tołłoczko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *