Ślub po rozwodzie – jak podejść do jego organizacji?

Biorąc ślub, nikt nigdy nie myśli, że może to nie być jedyna taka ceremonia w życiu, że być może czeka ich kolejny ślub… po rozwodzie. Jednak statystyki mówią same za siebie — nie po każdym ślubie na Parę czeka happy end. Wiele związków się rozpada w bardziej lub mniej pokojowych warunkach. Warto jednak pamiętać o tym, że wcale nie musi być to koniec życia romantycznego. W końcu kto wie, co czeka na nas tuż za rogiem?

Ślub po rozwodzie wcale nie musi być organizowany w cieniu poprzedniego związku. Nikt przecież nie zabroni Wam celebrować Waszej miłości ze względu na to, że już trochę znacie małżeńskie życie. Jak zatem ugryźć temat i zorganizować ślub po rozwodzie?

Ślub po rozwodzie – jakie są opcje?

Ślub cywilny po rozwodzie

To, jak może wyglądać ślub po rozwodzie, zależy od tego, jaki ślub braliście wcześniej. W świetle prawa ślub cywilny po rozwodzie to bardzo łatwa opcja, jeśli zakończyliście już wszystkie procedury rozwodowe. Wystarczy, że posiadacie orzeczenie o rozwodzie lub nieważności związku. Podczas wizyty w USC będziecie jedynie musieli przedstawić akt małżeństwa oraz dokument, który potwierdzi ustanie lub unieważnienie poprzedniego związku. Pozostałe procedury wyglądają tak samo, jak w przypadku każdego ślubu cywilnego.

Ślub kościelny po rozwodzie

Schody zaczynaja się jednak, gdy chcecie wziąć ślub kościelny po rozwodzie. Jeśli z poprzednim partnerem/partnerką braliście ślub kościelny, to, nawet jeśli jesteście już po rozwodzie, dla kościoła katolickiego nadal jesteście mężem i żoną. W takiej sytuacji ponowne zawarcie związku małżeńskiego w kościele jest niemożliwe. Co innego, jeśli poprzedni ślub nie był ślubem kościelnym. Wtedy wymagana jest jedynie zgoda biskupa diecezji lub ordynariusza miejsca.

A co z możliwością unieważnienia ślubu kościelnego? To bardzo trudna procedura, która obejmuje tylko nieliczne przypadki. W takim postępowaniu należy udowodnić, że zawarte małżeństwo było nieważne. Jednak jest to bardzo czasochłonne przedsięwzięcie i skuteczne jedynie w kilku sytuacjach.

Ślub humanistyczny

Jeśli zależy Wam na osobistej ceremonii, podczas której wyznacie sobie miłość w obecności najbliższych, to ślub humanistyczny będzie dla Was idealnym rozwiązaniem. Ze względu na to, że ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej ani nie jest związany z żadnym związkiem wyznaniowym, nie staną Wam na drodze żadne przeszkody. Ślub humanistyczny po rozwodzie może być ceremonią, która pozwoli Wam powiedzieć sobie „tak” w wyjątkowej oprawie.

Ślub po rozwodzie — czy musi być skromnie?

Wiele osób, które decydują się na ślub po rozwodzie, ma przeświadczenie, że kolejny ślub nie może odbywać się już z taką „pompą” jak ten pierwszy. Nic bardziej mylnego! Ślub po rozwodzie możecie zorganizować w takiej formie, w jakiej tylko chcecie. Może to być zarówno wielka impreza, jak i przyjęcie w kameralnym gronie. Wszystko zależy od tego, czego chcecie Wy!

Najważniejsze jest to, żebyście czuli się po prostu komfortowo. Macie pełne prawo, by celebrować Waszą miłość i zorganizować to w takiej oprawie, w jakiej tylko chcecie.

Ślub po rozwodzie — jak przyjmie to rodzina?

Czynnikiem, który może Was wstrzymywać przed organizowaniem ślubu i wesela, jest rodzina. Jeśli macie dzieci z poprzedniego związku, warto z nimi o tym po prostu otwarcie porozmawiać. To oczywiście bardzo trudny temat, jednak najważniejsza jest bezpośrednia komunikacja i mówienie o swoich potrzebach. Warto dać dzieciom możliwość dobrego poznania nowego partnera czy partnerki rodzica i oswoić je z sytuacją.

Jeśli zaś chodzi o innych członków rodziny, to nie musicie zwracać uwagi na jakieś uszczypliwe komentarze. Pamiętajcie też, że Waszym najbliższym zależy na Waszym szczęściu, dlatego na pewno zaakceptują związek, który budujecie.

Życzymy Wam wyjątkowego ślubu i wesela!

Fot. Time Of Joy Photography

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *