Ślub humanistyczny – czy to rozwiązanie tylko dla par homoseksualnych?

Idea ślubów humanistycznych staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Obecnie jest jednak głównie kojarzona ze ślubami Par homoseksualnych. I to skojarzenie jest w pewnej mierze trafne, ponieważ to jedyna możliwość dla takich Par zorganizowania ceremonii zaślubin w Polsce. Nie znaczy to jednak, że Pary heteroseksualne nie decydują się na taką alternatywę dla tradycyjnego ślubu – przeciwnie, to zdecydowana większość „humanistycznych” Par! Jak wygląda ślub humanistyczny i dla kogo jest on dobrym rozwiązaniem? Odpowiadamy! 

Alternatywa dla ślubu kościelnego i ślubu cywilnego 

fot. Marta Kuczkowska – fotografia prawdziwa

Wydawać się może, że w Polsce Pary Młode mają do wyboru dwie opcje. Ślub kościelny oraz ślub cywilny. Ślub kościelny może być bardziej osobistą i znaczącą ceremonią, jednak tylko dla osób praktykujących. Ślub cywilny natomiast w zupełności pozbawiony jest osobistego charakteru i ograniczony jest jedynie do prostych formułek, które nie oddają w pełni wagi wydarzenia. 

I chociaż w ostatnich latach atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się ślub cywilny w plenerze, to jednak przeniesienie go z urzędu do innej przestrzeni wcale nie sprawia, że staje się on bardziej spersonalizowany. Co więcej, w praktyce często trudno o znalezienie dogodnego dla Was terminu i godziny, kiedy urzędnik będzie mógł “wyjść z urzędu”. 

Zatem dla osób, które z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego oraz dla tych, którym sztywna formuła ślubu cywilnego nie odpowiada, idealnym rozwiązaniem jest ślub humanistyczny. To rozwiązanie dla każdego bez względu na wyznanie, narodowość czy orientację. 

Spersonalizowana ceremonia zaślubin – czyli czym jest ślub humanistyczny? 

fot. B&B studio

Jak już wspomnieliśmy, ślub humanistyczny to bardzo osobista forma zawarcia małżeństwa. Treść ceremonii skupia się przede wszystkim na Parze zakochanych, którzy w obecności rodziny i przyjaciół chcą powiedzieć sobie “tak” i złożyć osobiste przysięgi. Formuła ślubu humanistycznego może być w pełni dostosowana do Pary, by spełnić ich wizję oraz by oddać ich ideały i podkreślić wartości, które dzielą. 

Para, która decyduje się na taki ślub, może uczestniczyć w przygotowaniach scenariusza ceremonii, wybierając ulubione fragmenty poezji lub prozy, określając motyw przewodni ślubu, dzieląc się swoją historią miłosną czy właśnie tworząc osobiste przysięgi, które wygłoszą przy świadkach. 

Zobacz nasze oferty w kategorii: ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny pozwala także na jego organizację w jakiejkolwiek przestrzeni – może to być plener, może to być pałac, muzeum, teatr, cokolwiek Wam przyjdzie do głowy! To właśnie Wy jesteście w centrum tego dnia i to właśnie na Was ślub humanistyczny się skupia. 

Pamiętać należy jednak, że ślub humanistyczny nie ma w Polsce jeszcze mocy prawnej, dlatego bardzo często Pary decydują się na zawarcie ślubu cywilnego w innym terminie -jako formalność. A znaczącą i wiążącą ich emocjonalnie uroczystością staje się ślub humanistyczny, na który zapraszają Gości (cywilny zawierają często tylko w towarzystwie Świadków).

Ślub humanistyczny a Pary homoseksualne 

fot. Sen o Victorii

Ślub humanistyczny, w przeciwieństwie do ślubu cywilnego i kościelnego, pozwala na zawarcie małżeństwa Pary tej samej płci. Aby uzyskać część praw, które w Polsce posiadają małżeństwa dwupłciowe, Para może podpisać dodatkowo notarialną umowę partnerską.

Takie ceremonie zaślubin są niezwykle znaczące dla Par i wzbudzają wielkie emocje nawet wśród najbardziej uprzedzonych Gości. Ta mniej formalna i bardziej spersonalizowana odsłona ślubu zawsze wywiera na Gościach duże wrażenie, zwłaszcza, gdy jest to ich pierwsze zetknięcie się z takim ślubem. 

Bardzo często na ślub humanistyczny decydują się także Pary międzynarodowe, które zazwyczaj są już po ślubie cywilnym w jednym z państw. Taka dwujęzyczna ceremonia jednak pozwala na zaproszenie całej rodziny i świętowanie miłości w gronie najbliższych, którzy także będą częścią tej uroczystości. 

Wyjątkowy ślub dla niepowtarzalnych Par 

fot. Pieczko Pietras

Z pewnością ślub humanistyczny będzie idealnym rozwiązaniem dla Par, które cenią swoją indywidualność i pragną w bardziej emocjonalny sposób podkreślić wagę tego wyjątkowego wydarzenia, jakim jest ceremonia zaślubin. To tak naprawdę opcja dla każdego, kto ceni sobie indywidualne podejście i chce w taki sposób świętować miłość!

Zobacz także: 

Zdjęcie główne: Marta Kuczkowska – fotografia prawdziwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *