Ślub cywilny w pandemii, a wesele i ślub humanistyczny w lepszych czasach?

Pandemiczna rzeczywistość powywracała nasze życie do góry nogami. Wszyscy doświadczamy tego na własnej skórze. Jedni mocniej, inni słabiej, ale w szczególności z trudną rzeczywistością borykają się Pary, które na pandemiczne lata zaplanowały swoje śluby i wesela. Zamieszanie związane odwoływaniem, przekładaniem, okrawaniem liczby Gości mocno daje narzeczonym w kość. A wizja kolejnej zmiany terminu wiąże się ze stresem i niepewnością,

Niektóre Pary decydują się na odłożenie ślubu na “po pandemii”, inne natomiast z nadzieją czekają na zmianę obostrzeń. Niestety – jeśli jesteście w takiej sytuacji, nikt Wam nie powie, jakie rozwiązanie jest idealne i kiedy to wszystko się skończy. Jednak my mamy dla Was pewien pomysł, który może poprawić sytuację. Zobaczcie sami! 

Ślub cywilny przy świadkach a koronawirus 

fot. Ania Margoszczyn

W czasie pandemii niektóre Pary zawierają ślub cywilny tylko w obecności świadków.  Rezygnują z organizacji wesela i zapraszania dziesiątek Gości na ceremonię zaślubin prowadzoną przez urzędnika. Takie rozwiązanie pozwala Wam zrealizować Wasze marzenie o ślubie. W końcu marzycie przecież, żeby po prostu być razem. No i nie da się ukryć, taka decyzja ułatwi Wam też życie pod względem prawnym, jeśli na przykład planujecie kupno mieszkania. 

W okresie pandemii cały czas możliwe jest zorganizowanie ślubu cywilnego ze świadkami lub ślubu kościelnego z okrojoną liczbą Gości, zgodną z ograniczeniami. No ale co z weselem? Jesteście w stanie porzucić pomysł organizacji pięknego przyjęcia i świętowania Waszej miłości wraz z bliskimi? Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować wesele w kolejnych latach i wtedy doświadczyć ceremonii ponownie – tym razem w formie ślubu humanistycznego.

Drugi ślub – przedstawienie dla Gości czy osobista ceremonia? 

fot. Michał Ramus

Nie wyobrażacie sobie drugiego ślubu, skoro już raz zdecydowaliście się ślubować przy świadkach? Drugi ślub, tym razem humanistyczny, nie musi być wcale “przedstawieniem” wystawionym dla Gości. Przecież ślub cywilny ma bardzo oficjalną formułę, która utrudnia realizację w pełni osobistej i emocjonalnej ceremonii. Tym razem możecie zorganizować ślub osobisty, który pozwoli Wam przeżyć te piękne emocje wraz z rodziną i przyjaciółmi. Taka ceremonia zaślubin będzie dopełnieniem wesela, które i tak planujecie przecież zorganizować. 

Możecie także zdecydować się bardziej na odnowienie przysiąg niż na ponowny ślub. Przy tej okazji możecie też podzielić się z Gośćmi Waszą wspólną historią czy zaangażować kogoś bliskiego w udział w ceremonii, na przykład wygłoszenie przemowy czy odczytanie jakiegoś znaczącego fragmentu prozy czy poezji. 

Ślub humanistyczny a pandemia 

fot. Wójtowicz Foto

Miałam okazję zapytać Joannę Humerczyk – celebrantkę i właścicielkę firmy Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk – o to, jakie podejście mają Pary do organizacji ślubu w czasie pandemii: 

“Obserwujemy, że zgłasza się do nas coraz więcej Par, które w czasie pandemii zdecydowały się na organizację ślubu cywilnego tylko w obecności świadków. Teraz decydują się one na zaplanowanie ślubu humanistycznego w lepszych czasach – za rok czy za dwa lata, wtedy, gdy zorganizują swoje przełożone wesele. Takie rozwiązanie pozwoli im znacznie poszerzyć formułę ślubu. Tym razem będą mogli celebrować wraz z rodziną i przyjaciółmi, wypowiedzieć osobiste przysięgi i zawrzeć ceremonii wszystko, co w ich życiu jest najważniejsze”. 

Jak widać, zorganizowanie ślubu humanistycznego wraz z weselem “po pandemii” wydaje się być całkiem niezłym pomysłem. Będzie to okazja, by ponownie złożyć sobie przysięgi, tym razem osobiste, a także już w pełni świętować Waszą miłość z bliskimi!

Zobacz także: 

Zdjęcie główne: Elmero 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *