Siła teledysku ślubnego: 100% emocji w kilku minutach

Jeszcze niedawno do popularnych pamiątek ślubnych należał wielogodzinny film, który skrupulatnie dokumentował każdą weselną chwilę, nawet te, o których Państwo Młodzi woleliby szybko zapomnieć. Obejrzany raz, krótko po ceremonii, zwykle niepotrzebnie zajmował miejsce na domowej półce, powoli popadając w zapomnienie. Dlaczego? Przyczyna jest prosta. Jego oglądanie mogło zanudzić nawet najwytrwalszych. Teledysk ślubny to alternatywa dla długich, nieciekawych nagrań. Dowiedz się, w czym tkwi jego fenomen.

Teledysk ślubny – na czym polega jego sukces?

Mimo że tradycyjne nagranie ze ślubu trwało zwykle wiele godzin, to nad teledyskiem ślubnym filmowiec musi napracować się dużo bardziej. Nie tak łatwo zawrzeć klimat ślubu i wesela oraz skondensować towarzyszące wydarzeniu emocje w kilkuminutowym filmie. Teledysk ślubny stanowi esencję tego dnia. Aby powstał, trzeba dużo pracy i wprawnego oka. Wybór scen, montaż materiału oraz zgranie go z podkładem muzycznym wymaga profesjonalnych umiejętności oraz sporego doświadczenia. Być może dlatego cena teledysku jest wyższa niż długiego nagrania. Zdecydowanie jednak warto.

Zapytaliśmy Tomasza Mikurdę, twórcę teledysków ślubnych, czemu zawdzięczamy tak dynamiczny rozwój tego rodzaju filmów:

Era 3-godzinnych tasiemców zakończyła się na dobre. Film ślubny zaczął być doceniany na równi z fotografią ślubną. Jest to zasługa postępu technologicznego i początku ery DSLR. Wraz z nią, filmowcy ślubni otrzymali – podobnie jak fotografowie – możliwość korzystania z wymiennych jasnych obiektywów, filmowania lustrzankami (aktualnie na topie są bezlusterkowce) o kompaktowych wymiarach i używania dodatkowych akcesoriów, takich jak stabilizacja żyroskopowa czy dron.

Dało to w zasadzie całkiem nowe możliwości. Kreatywni filmowcy coraz częściej i bez kompleksów zaczęli zajmować się filmowaniem ślubów, ponieważ wreszcie mieli odpowiednie narzędzia, by wyrazić emocje.

– mówi Tomasz Mikurda z Videolook Weddings.

Co ma w sobie teledysk ślubny, czego nie ma tradycyjny film?

Są rzeczy, o których lepiej nie pamiętać. Należą do nich wybryki Gości, którzy nieco przesadzili z alkoholem, gubiąc po drodze dobre maniery. Niejedno długie nagranie dokumentowało ekscesy uczestników zabawy, które bez wątpienia nie przynoszą im chluby.

Teledysk ślubny pozwala takim chwilom odejść w zapomnienie. Tym, co daje mu jednak największą przewagę nad filmem, jest wywoływanie silnych emocji. Tutaj nie ma mowy o nudzie. Wystarczy kilka minut, by wczuć się w weselny klimat i obudzić towarzyszące mu uczucia. Dzięki temu wyjątkowe chwile pozostają w pamięci na długo, a krótki teledysk ślubny można wykorzystywać jako niezawodne lekarstwo na zły nastrój. Ulubiona piosenka w tle dodatkowo wzmocni efekt.

Film ślubny stał się już nie tylko liniowym pokazaniem wydarzeń podczas dnia ślubu wraz z przysłowiowym „rosołem i devolajem” ochoczo zjadanym przez wuja, ale wyniósł się na znacznie wyższy poziom. Aktualnie film ślubny to estetyczny, nacechowany emocjonalnie film, który przywodzi w pamięci najpiękniejsze wspomnienia i towarzyszące im uczucia. Film, którego Para Młoda nie powstydzi się nawet za dekadę i z dumą zaprezentuje rodzinie i znajomym – nie angażując ich uwagi na 3 godziny.

– dodaje Tomasz Mikurda.

Teledysk ślubny – jak się do tego zabrać?

Mimo że większość jest w rękach profesjonalistów, charakter teledysku w dużej mierze zależy także od Pary Młodej. Ostatecznie, to oni są głównymi aktorami wideoklipu. Zanim więc nadejdzie TEN dzień, warto omówić z kamerzystą swoją wizję nagrania, przedstawić pomysły i posłuchać jego rad. A najważniejsze – nie stresować się i zdać na profesjonalizm fachowca (fachowców).

Aby teledysk ślubny spełnił wszystkie Wasze oczekiwania, na jego realizatorów wybierzcie doświadczony zespół. Większość profesjonalistów udostępnia w sieci wcześniej stworzone nagrania. Warto je obejrzeć, by upewnić się, że otrzymamy dokładnie to, czego chcemy. Jak mówią, ostrożności nigdy nie za wiele.

Zobacz oferty w kategorii: Film ślubny.

Kręcenie teledysku ślubnego jako świetna zabawa

Podczas kręcenia wideoklipu, bawicie się nie tylko Wy, ale też inni uczestnicy wesela. Wszystko zależy od konceptu filmu oraz inwencji operatora. Goście mogą udzielić mini-wywiadu lub wspólnie zatańczyć – ważne żeby wszystko odbywało się jednak naturalnie. Poza ślubnymi przygotowaniami, kadrami z ceremonii oraz przyjęcia weselnego, teledysk ślubny może też zawierać elementy sesji plenerowej. W nieograniczonej liczbie możliwych scenariuszy, każda Para z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Zdjęcie główne i wykorzystane filmy: Videolook Weddings

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *