Oprawa muzyczna ślubu – co wybrać?

Przy planowaniu ślubu liczy się każdy szczegół. Dekoracje, kolorystyka, oświetlenie – wszystko to tworzy niezapomnianą atmosferę. Bardzo istotną część ceremonii stanowi również muzyka. To właśnie ona podkreśla charakter ślubu i wywołuje emocje. Wybór muzyków, instrumentów, a także repertuaru piosenek może stanowić wyzwanie. Podpowiadamy zatem, jak sprawić, by oprawa muzyczna ślubu wywoływała wzruszenie, a zarazem pasowała do stylistyki uroczystości.

Oprawa muzyczna ślubu

Jeżeli chodzi o oprawę muzyczną ślubu, propozycji jest co niemiara. Najlepiej kierować się zasadą jedności stylistycznej, co pozwoli utrzymać spójny charakter ceremonii. Planując ślub w klasycznym stylu, możemy wybrać tradycyjną orkiestrę. W przypadku ceremonii np. w stylu hawajskim warto natomiast pomyśleć o bardziej niekonwencjonalnych instrumentach. Delikatne brzmienia harfy, dźwięki skrzypiec czy ukulele sprawią, że oprawa muzyczna ślubu będzie jedyna w swoim rodzaju. Goście z pewnością będą oczarowani pomysłowością Pary Młodej, a unikalne melodie zapewnią niezapomniane wrażenia.

Dobre momenty na muzykę w trakcie ślubu

Jedną z kwestii, która wydaje się problematyczna, jest wybór odpowiednich momentów, które warto podkreślić muzyką. W trakcie ceremonii, jak i tuż po niej, można wyróżnić ich kilka:

    • zbieranie się gości
    • wejście Panny Młodej
    • podpisanie dokumentów
    • zakończenie ceremonii
    • składanie życzeń
fot. Bogaczyki.pl

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby muzyka pobrzmiewała również w tle w trakcie uroczystości, jeśli urzędnik lub mistrz ceremonii i Młoda Para dysponują mikrofonem – wtedy instrumenty nie zagłuszą ich głosów. Delikatne dźwięki stworzą nastrojową atmosferę. W przypadku ślubu cywilnego wybory muzyczne należy jednak uzgodnić z urzędnikami, co zapewni płynność przebiegu ceremonii. Przy ślubie kościelnym wszystkie decyzje muszą być zatwierdzone przez księdza i skonsultowane z organistą. Jeśli chodzi o ślub humanistyczny – Młoda Para ma tutaj całkowitą dowolność, a firmy organizujące śluby humanistyczne chętnie podpowiadają sprawdzone utwory.

O czym należy pamiętać przy wyborze repertuaru?

Wybór utworów, które zabrzmią podczas ślubu, należy ustalić z muzykami oraz urzędnikami. Mogą to być melodie, które zawsze słyszy się na ślubach – ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać klasyki muzyki filmowej czy ulubione utwory Państwa Młodych. Oprawa muzyczna ślubu powinna być elastyczna – dobrze, jeżeli muzyk ma możliwość skrócenia utworu i dopasowania długości jego trwania do przebiegu ceremonii. Dzięki temu uzyskamy wrażenie harmonii, która będzie świadectwem dobrej organizacji. Tutaj ważne są również refleks i rzutkość muzyka, który musi zwracać uwagę, czy Panna Młoda znajduje się już przy ołtarzu, bądź czy Para Młoda i świadkowie kończą podpisywać dokumenty, co stanowi znak na zakończenie utworu.

fot. Gabriel Gmurczyk

Przy wyborze muzyków można kierować się opiniami, których z reguły wiele znajduje się w Internecie. Oczywiście obowiązkowo należy spotkać się z wybranym zespołem czy solistą i wyjaśnić mu, jaką mamy wizję naszej ceremonii. Wówczas wszystko powinno przebiec bez zarzutu.

Zdjęcie główne: Gabriel Gmurczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *