Kiedy podać tort na weselu? Wyjdźmy poza schemat!

Tort weselny 2

Na prawie każdym weselu spotkamy tort, jednak coraz więcej Par Młodych zastanawia się, kiedy najlepiej go podać. Wszyscy znamy tradycyjny czas serwowania tortu weselnego, czyli okolice północy (przed lub po oczepinach), ale warto zastanowić się nad przełamaniem tej tradycji. Kiedy podać tort na weselu?

Tort weselny przed północą – wady i zalety

tort weselny
fot. Tomasz Tołłoczko

W zależności od regionu Polski, tort weselny najczęściej podawany jest przed oczepinami lub po nich. Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest to, że późnym wieczorem/nocą można już zaciemnić salę, a wtedy tort może pojawić się w akompaniamencie efektów wizualnych, takich jak świece czy race.

Jeśli chodzi o wady – nie oszukujmy się, duża część Gości w okolicach północy będzie już pod dość mocnym wpływem alkoholu, przez co nie docenią oni w pełni smaku tortu. A jeśli na tym nam zależy, bo tort weselny jest owocowy, kajmakowy, z czekoladą belgijską i w ogóle ganache – wtedy powinniśmy postawić na inne rozwiązanie 🙂

Większość Gości potrzebuje też wtedy raczej ciepłego posiłku niż słodkiego deseru – żeby uspokoić trochę żołądek i znaleźć siły na dalszą zabawę. Kolejny słodki element, po candy barze, drinkach i słodkich napojach wykorzystywanych do popijania wódki – może być po prostu mdły.

Część Gości zatem w ogóle zrezygnuje z tortu lub do niego nie doczeka – np. starsze osoby, które opuściły już imprezę. O innych przypadkach nie wspominamy!

A więc kiedy jeszcze można podać tort na weselu?

Para młoda i tort weselny
fot. Tomasz Tołłoczko

Tort weselny po obiedzie

Odpowiadając na pytanie, o której godzinie tort na weselu sprawdzi się najlepiej, warto uświadomić sobie, że naturalna pora na deser to czas po obiedzie. Podczas wesel można łatwo zaobserwować, że sporo Gości zaraz po drugim daniu udaje się w stronę stołu ze słodkościami i po kawę. Przypadek? Nie sądzę… Może warto wtedy podać tort?

W takim wypadku możecie być pewni, że Goście:

  1. rzeczywiście będą mieli ochotę na tort,
  2. są jeszcze w pełni skupieni,
  3. są w większości na sali weselnej!

Trzeźwi jeszcze i wypoczęci Goście na pewno w pełni docenią walory wizualne i smakowe tortu, a jego jedzenie nie będzie przykrą koniecznością – jak to czasem bywa w przypadku tortu podawanego po północy.

W takim wypadku nie sprawdzą się żadne fajerwerki, sztuczne ognie i wybuchy – ale dobry tort weselny sam w sobie jest dziełem sztuki i to jego powinniśmy podziwiać, a nie dodatkowe efekty. Czy nie? 🙂 W świetle dziennym to na pewno będzie możliwe.

Tort weselny 2

Tort weselny przed obiadem

Podanie pierwszego, a później drugiego posiłku podczas wesela, często trwa dość długo. Większość Gości jest już wtedy głodna – po oczekiwaniu, ceremonii, życzeniach, zdjęciach… Może dlatego warto nieszablonowo postawić na tort przed obiadem – ponieważ zostanie on podany dużo szybciej, a Goście będą mogli choć trochę zaspokoić swój głód przed głównym daniem?

Zdajemy sobie sprawę, że to rozwiązanie dość nietypowe, ale również znajduje swoich zwolenników. Nerwowe oczekiwanie na drugie danie i nakładanie, a potem jedzenie samych surówek (bo te zostają zazwyczaj podane jako pierwsze) zna pewnie wielu z nas – zwłaszcza ci, którym cukier spada bardzo szybko 🙂

Tort na weselu – kiedy podać. Podsumowanie

Jako przyszli nowożeńcy macie zatem do wyboru kilka opcji. Odpowiedź na pytanie: „Kiedy podać tort na weselu” nie jest taka prosta. Zastanawiając się nad tym, o której godzinie tort na weselu sprawdzi się najlepiej, warto wziąć pod uwagę też to, o której w ogóle zaczynamy imprezę.

Nam najbardziej podoba się rozwiązanie, kiedy tort weselny zostaje podany po obiedzie – a Wam?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *