Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Zapytaliśmy branżę

Fotograf robi zdjecie parze

Rynek fotografii ślubnej w Polsce jest w pełnym rozkwicie i można śmiało powiedzieć, że to jedna z najbardziej rozwiniętych gałęzi branży. Nie ma tu już zbyt dużo miejsca na amatorkę. Jest za to wiele stylów, spośród których możecie wybrać i kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego. Oto one:

1. Portofolio

Zdjęcia zawieszone na nitkach
fot. Tomasz Tołłoczko

Zapoznanie się z całym portfolio jest konieczne, aby w pełni poznać styl fotografa. Nie wystarczy kierować się poleceniem znajomego czy jedną fotką widzianą na Instagramie, ale warto obejrzeć też kilka pełnych reportaży, żeby sprawdzić, czy dany styl Wam odpowiada.

Pamiętajcie, że jedno viralowe zdjęcie na Insta mogło być tylko świetnym ujęciem, na które złożyły się „fajność” samego ślubu, piękne światło i super miejsce. Zatem pierwszym i najważniejszym punktem przy wyborze fotografa jest wybranie go w zgodzie z własnym gustem i stylistyką, która najbardziej nam odpowiada. A żeby to stwierdzić – konieczne jest solidne przestudiowanie portfolio.

2. Budżet – niech Was nie zaślepia

Planowanie budżetu ślubnego

Kierowanie się wyłącznie budżetem może przynieść opłakane skutki. A przecież jedyne łzy, o których powinniście myśleć, to łzy szczęścia na pięknych zdjęciach 🙂

To działa w dwie strony. Niska cena usług fotografa może szybko przekonać Was do wyboru, z kolei wysoka może dawać złudną gwarancję, że zdjęcia na pewno będą genialne. Nie zawsze tak jest. Jeśli po otrzymaniu zdjęć nie chcecie się rozczarować… polecamy punkt pierwszy.

Dowiedzcie się o kosztach zatrudnienia fotografa.

3. Osobisty kontakt

Fotograf z gościem weselnym
fot. Tomasz Tołłoczko

Kolejnym i istotnym punktem jest poznanie swojego fotografa. To wydaje się banalne i może nawet archaiczne w erze globalizacji, ale ma ogromny wpływ na zdjęcia. Dobrze jest umówić się na kawę (lub na Skype czy Whatsapp, jeśli dzieli Was spora odległość), żeby sprawdzić, czy nadajecie na podobnych falach. Ważne jest, aby czuć się swobodnie w towarzystwie fotografa, bo ma to wpływ chociażby na mimikę Pary Młodej podczas sesji plenerowej czy w dniu ślubu… Luźna atmosfera sprzyja otwarciu się. A jeśli obecność fotografa Was stresuje – niestety będzie to widoczne na zdjęciach.

4. Doświadczenie w różnych sytuacjach

Fotograf robi zdjęcie Młodej Parze
fot. Tomasz Tołłoczko

Warto zapytać fotografa o doświadczenie lub sprawdzić je za pomocą portofolio. Wtedy będziecie mieli większą pewność, że fotograf będzie umiał odnaleźć się w różnych sytuacjach, stylach, konwencjach czy po prostu trudnych warunkach pogodowych czy lokalowych.

5. Plan B

Aparat na ślubie kościelnym
fot. Tomasz Tołłoczko

Mało kto o to pyta, ale dobrze wiedzieć, czy fotograf posiada sprzęt awaryjny. Jeśli pracuje na dwóch lub więcej aparatach, to nie ma się czym martwić, ale jeśli ma tylko jeden aparat, to pamiętajmy, że to tylko sprzęt i nigdy nie wiemy, kiedy odmówi posłuszeństwa. Lepiej dmuchać na zimne!

6. Zgadliście… Rezerwacja terminu

Kalendarz

Warto też pamiętać o terminach i nie zostawiać decyzji o wyborze fotografa na ostatnią chwilę. Nie ukrywajmy – liczba sobót w roku (a tym bardziej w sezonie ślubnym) jest ograniczona, dlatego już z rocznym lub większym wyprzedzeniem trzeba rezerwować te najbardziej oblegane dni.

7. „Plan zdjęciowy”, czyli wszystko poza fotografem

Stodoła na wesele
fot. Kapała Weddings

Pamiętajcie, że fotograf robi zdjęcia tego, co już istnieje i co się dzieje, a nie sam maluje obrazy. Oczywiście emocje Wasze i Gości są bardzo ważne, ale wiele zależy też od całej reszty – miejsca ceremonii ślubnej, sali weselnej, makijażu, dekoracji, strojów czy nawet takich szczegółów, jak buty. Zadbajcie o aranżację całego „planu zdjęciowego” Wielkiego Dnia, a będziecie mogli być pewni, że zdjęcia zrobią ogromne wrażenie!

Artykuł powstał we współpracy z Kapała Weddings

Zdjęcie główne: Tomasz Tołłoczko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *