Jak ustalić budżet ślubny? 5 pytań, które musicie sobie zadać 

Zaręczyliście się i planujecie ślub? Gratulacje! Czekają Was teraz ekscytujące miesiące planowania i oczekiwania na wielki dzień. I chociaż jest to naprawdę magiczny czas, to jednak może być także stresujący. 

W końcu ślub i wesele to duże przedsięwzięcie, nawet jeśli planujecie kameralne przyjęcie. Żeby uniknąć spięć i kłótni podczas przygotowań, warto na samym początku ustalić jakieś wstępne założenia, zwłaszcza te, które dotyczą kosztów. No bo nie da się ukryć, że w wielu przypadkach Pary wydają na swój ślub i wesele zdecydowanie więcej niż zaplanowały… 

Jak zatem ustalić budżet ślubny? Konieczna jest tutaj poważna i zdecydowana rozmowa, dlatego też przygotowaliśmy dla Was 5 pomocniczych pytań, które musicie sobie zadać, planując weselny budżet.

1. Ile kosztują wesela w Waszej okolicy? 

Zanim określicie swój budżet, warto dowiedzieć się, jakie są aktualne ceny. Może się okazać, że są dużo wyższe niż myślicie (zwłaszcza w dobie galopującej inflacji). Wtedy nawet ustalając z góry budżet, nie uda Wam się go dotrzymać. Zróbcie więc wstępny rekonesans, dowiedzcie się, ile kosztuje wynajem sal weselnych, jakie są ceny “za talerzyk”, ile kosztuje DJ a ile zespół, jakie stawki mają fotografowie, filmowcy, ile kosztuje ceremonia zaślubin itd. Dzięki temu będziecie mieć pełen ogląd na obecną sytuację w branży ślubnej i dowiecie się, na co możecie sobie pozwolić, a czego musicie sobie odmówić. 

2. Co jest dla Was najważniejsze? 

Musicie określić, czy marzy Wam się wielkie, bankietowe wesele czy może myślicie o kameralnym garden party. Czy chcecie zorganizować Wasz ślub i wesele w okolicy, czy może marzy Wam się wyjazd. Warto pomyśleć, jaką w ogóle macie wizję ślubu i wesela, by oszacować budżet, jakiego potrzebujecie i jakim możecie dysponować.

3. Kto płaci za wesele? 

W zasadzie powinno być to jedno z pierwszych pytań. A z tym, kto płaci za wesele, różnie bywa. Jeśli decydujecie się na to, że finansujecie wesele sami, będzie Wam zdecydowanie łatwiej ustalić budżet. W końcu musicie dogadać się tylko we dwoje, znacie swoje zarobki, wiecie, jakie macie oszczędności i ile możecie wydać. 

Schody zaczynają się, gdy wesele finansują rodzice lub gdy dokładają się Wam do wesela. Tutaj musicie dojść do porozumienia w większej grupie, w której często poszczególne strony mają skrajnie różne wizje. Pamiętajcie jednak, że podstawą jest rozmowa. Nawet jeśli Wasze wesele finansuje rodzina, to nie dajcie sobie wyprzeć tego, że jest to przede wszystkim Wasz dzień. 

Oczywiście nie możecie wymagać od rodzin nakładów finansowych powyżej ich możliwości – nie o to tutaj chodzi. Po prostu pamiętajcie, że mimo iż Wasi rodzice finansują wesele, nie znaczy to, że decydujące słowo należy do nich. 

4. Jak rozdysponować Wasz budżet? 

Zależy Wam na konkretnej sali weselnej, a zupełnie nie dbacie o dekoracje florystyczne? Chcecie postawić na świetnego DJ-a, kosztem sukni i garnituru? Wszystko zależy od tego, co jest waszym priorytetem. Zaplanujcie więc, na co jesteście w stanie wydać więcej, a przy którym punkcie wolicie trochę oszczędzić. Pamiętajcie jednak, że czasem warto zapłacić więcej, żebyście mieli komfort i pewność, że usługa zostanie wykonana tak, jak byście chcieli.

5. Jaki jest Wasz całkowity budżet ślubny?

No i wreszcie dochodzicie do momentu, w którym ustalacie całkowity budżet ślubny, czyli kwotę, którą możecie dysponować podczas organizacji ślubu i wesela. Taki szacunkowy budżet zdecydowanie ułatwi Wam planowanie i wybieranie usługodawców, gdyż będziecie wiedzieć, ile jesteście w stanie wydać. 

Od samego początku warto śledzić swoje ślubne wydatki. Możecie robić to po prostu w arkuszu kalkulacyjnym, ale możecie także prowadzić kalkulacje w specjalnych aplikacjach. Takie rachunki pozwolą Wam mieć cały czas rękę na pulsie! 

Mamy nadzieję, że uda Wam się ustalić ślubny budżet, który pozwoli na zorganizowanie wesela marzeń. Trzymamy kciuki!

Zobacz także: 

Zdjęcia: KAPALA weddings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *