Co w bukietach ślubnych piszczy?

Tworzenie bukietów ślubnych urosło w dzisiejszych czasach niemal do rangi sztuki. Bukiety ślubne przygotowywane są w przemyślany sposób, aby korespondowały ze stylem oraz poczuciem estetyki Panny Młodej, a także z pozostałymi dekoracjami oraz zdobieniami. Eleganckie i klasyczne bukiety ślubne, w których dominują róże, lilie, storczyki czy kalie coraz częściej ustępują miejsca naturalnym, swobodnym, odważnym kolorystycznie kompozycjom, wykorzystującym kwiaty polne i sezonowe. Jak to wygląda w praktyce?

Delikatne bukiety ślubne z kwiatów polnych

fot. Tomasz Tołłoczko

Bukiety ślubne wykorzystujące kwiaty polne, a nawet zioła, przepięknie podkreślą styl rustykalny oraz boho. W celu stworzenia takiego bukietu wykorzystuje się m.in. chabry, rumianek, kwiaty dzikiego bzu, dziurawiec, nawłoć, krwawnik oraz wrotycz. Czasami dodawany jest także rozmaryn, który według dawnych wierzeń i zwyczajów przynosi Parze Młodej szczęście. Bukiety ślubne z kwiatów polnych na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jakby Panna Młoda zebrała je tuż przed uroczystością 🙂 W istocie jest to jednak przemyślana, piękna kompozycja, mająca sprawiać właśnie takie wrażenie i wprowadzać świeży powiew lata. Zdarza się, że Panna Młoda decyduje się również na wianek wykonany z tych samych roślin co bukiet, aby zwieńczyć stylizację.

Kwiaty sezonowe a bukiety ślubne

fot. Tomasz Tołłoczko

Modnym i stylowym rozwiązaniem są także bukiety ślubne wykorzystujące w swojej kompozycji kwiaty sezonowe. W zależności od pory roku mogą być to dalie, astry, piwonie, słoneczniki, konwalie, lawenda, a nawet wrzosy. Co jeszcze może być inspiracją do stworzenia takiego bukietu ślubnego? W zasadzie wszystkie występujące w ogrodzie gatunki. Ograniczeniem może być jedynie ich trwałość – raczej nie wykorzystuje się tych kwiatów, które z natury szybko gubią płatki po ich zerwaniu. Bukiety ślubne z kwiatów sezonowych są bardzo oryginalne i naturalne, a mnogość dostępnych gatunków stwarza ogrom możliwości kompozycyjnych.

Jakie wykończenia wybrać?

Wykonane z polnych i sezonowych kwiatów bukiety ślubne są zazwyczaj na tyle zdobne, barwne i ciekawe, że niewiele potrzeba, aby dodać im jeszcze więcej uroku. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są dopasowane kolorystycznie wstążki. Modnym pomysłem jest zawiązanie ich w taki sposób, aby długie końce zwisały z bukietu. Nadaje mu to dodatkowej lekkości i subtelności. Bukiety ślubne w naturalnym stylu nie czują się dobrze w towarzystwie koronek, perełek i innych tego typu wykończeń charakterystycznych dla bukietów eleganckich. Stawiamy przede wszystkim na naturalność kompozycji, która sama w sobie jest niezwykle urzekająca.

Zdjęcie główne: Tomasz Tołłoczko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *